Urtica spp.
Právny základ
Urtica spp. (druhy rodu pŕhľava) bola schválená ako základná látka vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) č. 2017/419 z 9. marca 2017 v súlade Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh a so zmenou a doplnením prílohy k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) č. 540/2011. V revíznej správe Komisie sú uvedené vlastnosti a použitie základnej látky Urtica spp. (SANTE/11809/2016– rev. 0.1) z 24. januára 2017.
Poznámky
- Schválené je použitie Urtica (druhy rodu pŕhľava) ako základná látka, ktorá je insekticídom, fungicídom a akaricídom.
- Urtica nemá prirodzenú schopnosť vyvolať endokrinné poruchy, neurotoxické alebo imunotoxické účinky a nepoužíva sa prevažne na účely ochrany rastlín, ale napriek tomu je užitočná pri ochrane rastlín v prípravku skladajúceho sa z látky a vody (v závislosti od plánovaného použitia).
- Urtica a ich extrakty sa používajú ako potraviny a ako tradičný liek. Nie sú k dispozícii žiadne správy, ktoré by naznačovali, že zriedené extrakty Urtica obsahujú škodlivé zložky v koncentráciách, ktoré majú nepriaznivý vplyv na zdravie ľudí alebo zvierat. Nehygienické podmienky počas procesu máčania môžu viesť ku kontaminácii a zvýšeniu patogénnych organizmov, ako napríklad E. coli. To predstavuje riziko pre bezpečnosť potravín, keď sa kvapalina strieka na konzumované časti plodiny. Aby sa zabránilo kontaminácii extraktu a potenciálne i následne pozberanej plodiny, musia byť použité správne hygienické postupy.
- Urtica sú všadeprítomné buriny, ktoré odumierajú na konci vegetačného obdobia a zanechajú na pôde rastlinné zvyšky. Neexistujú žiadne správy o škodlivých účinkoch takýchto zvyškov a látok emitovaných z týchto zvyškov na životné prostredie. Z tohto dôvodu je nepravdepodobné, že by kompostovaný alebo zriedený výluh Urtica spp. bol neprijateľným rizikom pre pôdne článkonožce.
- Pri použití na ochranu rastlín postrekom sa pŕhľava naseká a fermentuje v pitnej vode (75 g/l čerstvých alebo 15 g/l suchých listov pŕhľavy). Zmes sa každý deň zamieša a maceruje 3 až 4 dni pri teplote 20 °C. Macerát sa prefiltrujte a filtrát zriedi v 5-násobnom objeme pitnej vody v uzavretej nádobe. Pri mulčovaní sa suchý rastlinný materiál (nadzemná časť) zmieša s mulčom v množstve 83 g pŕhľavy na kg mulču.
Súvisiace dokumenty
Použitie
- jabloň domáca, slivka domáca, broskyňa obyčajná, ríbezľa červená, orech, čerešňa >>>
- strukoviny, fazuľa záhradná >>>
- ľuľok zemiakový >>>
- listová zelenina: šalát siaty, kapusta obyčajná >>>
- baza červená >>>
- rod ruža >>>
- rod tavoľník >>>
- kapustovité: kapusta obyčajná, kapusta repková, reďkev siata (skočka kapustová) >>>
- kapustovité: kapusta obyčajná, kapusta repková, reďkev siata (molička kapustová) >>>
- jabloň domáca, hruška obyčajná (obaľovač jablčný) >>>
- strukoviny, fazuľa záhradná (proti roztočom) >>>
- vinič hroznorodý (proti roztočom) >>>
- kapustovité: rod kapusta, rod horčica, reďkev siata (proti hubovým chorobám) >>>
- tekvicovité: uhorka siata (proti hubovým chorobám) >>>
- ovocné stromy: jabloň domáca, slivka domáca, broskyňa obyčajná, čerešňa vtáčia (proti hubovým chorobám) >>>
- vinič hroznorodý (proti hubovým chorobám) >>>
- ľuľok zemiakový (proti hubovým chorobám) >>>
- uhorka siata (zložka mulču) >>>
- rajčiak jedlý (zložka mulču) >>>
- okrasné stromy, ruže (zložka mulču) >>>